Mi az igazság a bankkártyákról – mire használd, és mire NE

Mi az igazság a bank kártyákról? Mire használd és mire ne? Bővítsd pénzügyi ismereteidet és tölts le innen a 9 ingyenes anyagot 90 000 Ft értékben

2016. május 13.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

Áldás, vagy átok?

A bankkártya életünk része lett…  Azonban lefogadom, hogy volt  benned is némi félelem, amikor először használtad bankkártyádat  online vásárlásra Magyarországon vagy külföldön. 

Ebből az írásból megtudhatod, hogy mikor, mire és hogyan érdemes használnod a bankkártyádat, és mire NE használd SOHA! 

Először nézzük meg, neked milyen tapasztalatod és milyen félelmeid vannak a bankkártyákkal. Mire használod és vajon JÓL használod-e?  Nézzük tehát, az alábbi állítások közül, te melyikben ismersz magadra?

Melyikben ismersz magadra?

A bankkártya használatról végzett mini közvélemény kutatásból  a legtöbben az alábbiakat mondták. Ebből látszik, hogy vannak akik még mindig bizalmatlanok az elektronikus vásárlás iránt, de szép számmal akadt olyan válaszadó is, aki már régóta használja és kedveli a bankkártyáját. 

Te vajon melyikben ismersz magadra??

“Az ember hajlamos túlköltekezni.”

“Könnyebben elcsábul a vevő a vásárlásra.”

“Bizalmatlan vagyok” 

“Nem szívesen adom meg az interneten a kártyaadataimat” 

“Soha nem fizettem kártyával.  Elvből nem használom. Használatát adott esetben tételesen láthatja a hatóság. Bizalmatlan vagyok.”

 “Szeretem megfogni, kézbe venni a terméket, mielőtt megvásárolom.”

Ugye ismerős dilemmák?

Mindannyian keresztülmentünk ezen, amikor először próbálgattuk mire is jó, a banktól frissen beszerzett  kis plasztik lapocska. Vannak köztünk sokan olyanok, akik már rutin szerűen élnek a bankkártyás fizetés lehetőségével.

“Szinte mindig kártyával fizetek, ha van rá lehetőség”

“Rendszeresen fizetek kártyával, nem szeretek sok pénzzel járkálni.”

“Készpénzt már alig tartok magamnál.”

“Havonta legalább egyszer interneten vásárolok bankkártyával.”

“Pontosan lekövethető”.

 

 Bankkártya

 

Bankkártya

A megkérdezetteknek mindössze 3,7 százaléka mondta, hogy soha életében nem fizetett sehol bankkártyával. Bankkártyával fizetni tehát  ma már több, mint természetes a szupermarketben, a könyvesboltban, a postán, a benzinkútnál, de a sárga csekkek befizetését, mobilegyenleg-feltöltést  is szívesen intézzük ilyen módon. 

 A válaszadók 17 százaléka  még idegenkedik az internetes vásárlástól.

Ha Te is ezek közé tartozol, és ragaszkodsz fizetéskor valamiféle megfogható dologhoz, mint az a kis plasztik lapocska – érdemes tudnod:  a dolog  lényege az online vásárláskor is ugyanaz, mint amikor a bolti kütyü a szemed előtt olvassa  le a kártyádat.
Az adatokat mindkét  esetben ugyanúgy, elektronikusan továbbítják. 
  

TE vajon mertél-e már havi előfizetésbe vágni?

Ebben az esetben egyszeri megbízással havonta vonják a számládról az előfizetés vagy pl. nethasználat díját, ami egyszerűvé és kényelmessé teszi az adott szolgáltatás igénybevételét. Sokan azért félnek ettől, mert azt hiszik, hogy nehéz lemondani a bankszámlájuk automatikus megterhelését, pedig mindössze egy email-lel azonnal lemondható. 

Ha te már kipróbáltad akár itthon, akár külföldön a havi előfizetést bankkártyával, akkor te már a haladó bankkártyahasználók közé tartozol.

Ha azonban még nem próbáltál havi előfizetéses rendszert vagy esetleg még nincs is kártyád, akkor a legjobb helyen vagy, mert   itt  most egy helyen megtalálod a legfontosabb tudnivalókat a bankkártya használatról. 

Az emberek egyre jobban bíznak a bankkártyában

A Nemzeti Bank adatai szerint Magyarországon tavaly tovább nőtt az elektronikus fizetési eszközök használata. 

Nem csak a közvetlen kártyás vásárlások terén volt ugrásszerű a növekedés, hanem az internetes fizetések, tehát a kártya közvetlen jelenléte nélküli tranzakciók száma is érzékelhetően emelkedett. A növekedés azt mutatja, hogy az emberek egyre jobba bíznak már hazánkban is a bankkártyával történő vásárlásban, mivel az kényelmes, és jó tapasztalatokat szereztek.

Vannak azonban rossz tapasztalatok is.

Egy percnyi kihagyás, figyelmetlenség, és a kártyát ugyanúgy elveszítheted, ugyanúgy ellophatják tőled, mint a tárcádat. A letiltás, illetve az új kártya legyártása pénzbe kerül, de a pénztárca és a benne lévő – esetleg jóval több – készpénz lopás esetén szintén veszendőbe menne. A kártya pótlása ma a kártyatípustól függően 13-14 ezer forint körül mozog.

Most nézzünk néhány fontos biztonsági tippet…
 
Mikor NE használd a bankkártyádat?

  1. Pénzfelvételkor mindig ellenőrizd, hogy minden rendben van-e az automatával. Ha gyanús, keress másikat!
  2.  Ha boltban vásárolsz bankkártyával, ne hagyd, hogy az eladó bárhová magával vigye a kártyádat, ha ezt látod, ne vásárolj!  
     

A bankkártya használat 2  hátránya

  1. Könnyebben költhetsz többet, mint amennyit keresel, különösen hitelkártya esetén, de ezt előnyödre is fordíthatod, mert tanulhatsz belőle. Ne költs többet, mint amennyit keresel!
  2.  Az USA-ban, Oroszországban vagy Ázsiában vannak olyan helyek, ahol a magyar bankok által kibocsátott kártyákat nem fogadják el. Európában azonban nem szokott gondot okozni a magyar bankkártyák használata. (A Magyarországon is elérhető American Express hitelkártya azonban az Egyesült Államokban is gond nélkül használható.)

 

Bankkártya


A bankkártya használat 12 előnye

  1. Kevesebb pénzt kell magadnál tartanod.
  2. A pénztárca és a benne levő készpénz ellopható, de a bankkártya letiltható.
  3. Ha mindenképpen készpénzre van szükség, 150 000 Ft-ig ingyenesen vehetsz fel ATM-ből.
  4. Egy perc alatt tájékozódhatsz a kártyádhoz tartozó számla egyenlegéről.
  5. A kártyás fizetés tanít  is – ha többet költesz, mint amennyit keresel és hitelkeretedet használod, akkor a banknak magas  kamatot kell fizetned. Így ha okos vagy, jobban meggondolod, hogy felhasználod-e a hitelkeretedet.
  6. Ha sürgősen készpénzre van szükséged, a bankkártyával azonnal hozzájutsz.
  7.  Biztonságosabbá teheti a külföldi nyaralást is bármilyen váratlanul felmerülő  költség esetén, vagy egyszerűen ha elfogy az otthon előre kiváltott valuta.
  8. Vannak olyan vásárlások, amelyekért csak bankkártyával  fizethetsz, ilyenek például a fapados légitársaságok repülőjegyei.
  9. Nyaralásod előtt külföldi múzeumok belépőjegyeit, a célország belföldi hajó- és buszjáratainak menetjegyeit  is megvásárolhatod vele, de autópálya-matricát is vehetsz elektronikusan.
  10. Az egyszerű bankkártyától lényegileg különböző hitelkártyával még bevételt  is termelhetsz! Ha ügyesen használod, kitermelheted vele a számlavezetési díjat, de akár szerény  plusz jövedelem is ütheti a markodat (max. 50 000 Ft), ugyanis bizonyos helyeken történő vásárlás esetén a vásárlási összeg 1-2-3%-át visszakapod! Hát nem nagyszerű?
  11. A hitelkártyával azonban légy óvatos! Ha nem vagy elég körültekintő könnyen elszállhatnak a költségeid, és hitelbe futhatsz. A  hónap végén aztán kapkodhatod a fejed, hogy honnan teremted elő visszafizetendő összeget.  Érdemes havonta vezetni a költségeidet, hogy így kontroll alatt tartsd a családi kasszát
  12. Ha American Express hitelkártyát csináltatsz a bankkártya használat fent említett egyik hátránya  megszűnik, ugyanis az American Express hitelkártyákat Amerikában elfogadják.


A kártyaelfogadó cégeket szigorú vizsgálatnak vetik alá!

Sokan nem gondolnak arra, amikor félelem fogja el őket az online fizetéskor, hogy a kártyabiztonság nem csak a vásárlónak fontos. A cégnek alapvető üzleti érdeke, hogy a kártyás fizetés teljesen biztonságos legyen, hogy biztosan hozzájusson a pénzéhez, és a jó híre se csorbuljon. Sőt  elemi érdeke a kártya kibocsátónak, de még a kártyás tranzakciók lebonyolításáért felelős pénzügyi szolgáltatónak  is .

Ezért aztán szigorú feltételeknek kell megfelelnie minden kártyaelfogadó vállalkozásnak, aminek következtében nem minden vállalkozás kap engedélyt arra, hogy elektronikus kereskedést folytasson az interneten. Tehát a az online kereskedést bevezetni tervező cégeket szigorú előzetes vizsgálatnak vetik alá. Amelyik „átmegy a vizsgán”, attól  bizalommal vásárolhatsz.

A kibocsátó és a pénzügyi szolgáltató cégek sokat fektetnek abba, hogy a kártyák műszaki, informatikai és biztonságtechnikai szempontból is megfeleljenek a legmagasabb szintű biztonsági tanúsítványoknak.

Hogyan szolgálja a bankkártya a biztonságodat?

  1. a kártyák minden adata titkos
  2. a titkosítási eljárás a nemzetközi pénzügyi világban általánosan elfogadott szabályokhoz igazodik
  3. a tranzakcióval összefüggő adatokat elektronikusan átirányítják a kártyát kibocsátó bank oldalára, és a procedúra a továbbiakban ott zajlik.
  4. Arról az oldalról, amelyen az adataidat adod meg, minden adat titkosítva kerül továbbításra. Ezt az úgynevezett SSL-protokoll garantálja, ami egy világszerte elfogadott titkosítási eljárás. Ez azt jelenti, hogy az a cég, amelytől online vásárolsz a fizetőoldal adattartalmáról soha nem értesül, csak a tranzakció eredményéről kap tájékoztatást.

Ha ezt a kis zöld lakatot, valamint az “ssl” jelzést látod, mindig tudhatod, hogy a felkeresett webhely biztonságos!

BankkártyaMint  látod, hamarosan megjelenő pénzügyi oktató csomagunk, a Vagyonteremtő Tudásbank is rendelkezik a kis zöld lakat emblémával.

 

 bankkártya

A bankkártya  tehát életünket  kényelmessé, egyszerűbbé tette. Nem érdemes hát félni annak használatától.

Csak arra figyelj, hogy

  1. okosan használd, tehát tarts be a kártya használattal kapcsolatos szabályokat (pl. a PIN kódot ne hordozd magadnál, stb.) 
  2. ne költs többet, mint amennyi a számládon van.   


Fontos! A bankkártyáddal való visszaélés esetén kárpótlást kapsz


Kevesen tudják csak, hogy a bankkártyás fizetés a legbiztonságosabb, mert az ellopott vagy elveszített készpénzzel szemben a bankkártya birtokosokat minden esetben kárpótolják a bankkártyás visszaélésekből eredő károkért.

Mi történik, ha visszaélnek a kártyáddal?

Két jó hír, aminek örülni fogsz:

  1. Ha elveszett a kártyád, vagy ellopták azt, akkor 45 ezer forintig kell állnod az téged ért veszteséget, az afeletti összeget már a bank fedezi. 
  2. Ha viszont nálad van a kártya, miközben visszaélnek vele, és a bank nem derít fényt bankkártya tulajdonosi csalásra (vagyis, hogy esetleg te éltél vissza a kártyával) akkor megtérítik a visszaélés teljes költségét.  

Nézd meg az alábbi MNB (Magyar Nemzeti Bank) által kiadott tájékoztatót erről:

 

BankkártyaForrás: https://www.mnb.hu/felugyelet


További 4 dolog ami a te védelmedet szolgálja

  1. A bankok mobilbanki szolgáltatást javasolnak (te már igénybe veszed?), amelynek révén a tranzakciókról értesítő sms-t kapsz, és így időben észleled a hasonló incidenseket.
  2. A mobilbankon keresztül te is megakadályozhatod a további visszaéléseket kártyalimited ideiglenes megváltoztatásával.
  3. Az OTP, illetve a CITI Bank illetékese elmondta, hogy napi 24 órában figyelik a tranzakciókat, bankkártyás költéseket, és gyanús tranzakció estén közbelépnek, értesítik a kártyatulajdonost. (Talán te is tapasztaltad, hogy külföldi, nagyobb összegű vagy szokatlan helyen történő vásárláskor felhív a bankod, hogy ellenőrizze, te vásárolsz-e)
  4. A Magyar Bankszövetség kommunikációs vezetője a kártyatulajdonosokat arra figyelmeztette, hogy pénzfelvételkor mindig takarják el kezükkel az automata számsorát.


Magyarországon a legalacsonyabb a bankkártyás visszaélések aránya

Ahogy az alábbi képen is láthatod a hvg által közölt hírben az Európai Központi Bank júliusban kiadott friss jelentése szerint a vizsgált, közel 30 ország közül Magyarországon a legalacsonyabb a bankkártyás visszaélések aránya, a jelentős európai országokhoz képest, az ottani adatok tizede.
 Bankkártya

Forrás: https://hvg.hu/itthon/20150813_A_PIN_kodjukat_nem_eltakarokra_csaptak_le/nyomtatas

Miért jártuk ezt a témát körbe?

Vásárlóink kérésére, és a kényelmes és biztonságos fizetés érdekében a Magánpénzügyi Akadémiánál mi is bevezetjük a online kártyás fizetést.

Igen, igen mi is keresztülmentünk a pénzügyi szolgáltatók (SixPayment és Wirecard) szigorú ellenőrzésén és megkaptuk az engedélyt. Kártyaelfogadó hely lettünk!

bankkártya Az első szolgáltatásunk, amelyet csak kártyás fizetéssel tudsz majd igénybe venni a Vagyonteremtő TUDÁSBANK, amelyre egy 7 napos próbatagság után előfizethetsz.

Az előfizetés összegét kényelmes és biztonságos fizetési móddal havonta vonják majd a bankszámládról. Így minden hónapban építheted a vagyonod, mert olyan ismereteket és informácikat kapsz folyamatosan, naprakészen, amellyel az a célünk, hogy küldetésünket teljesítsük és az évtized végére 10 000 embert indítsunk el a vagyonosodás útján. 

Hamarosan tehát nyílnak a  Vagyonteremtő TUDÁSBANK kapui, amikor elsőként lehetsz tagja egy Magyarországon egyedülálló, minden alapvető pénzügyi ismeretet magába foglaló, és folyamatosan bővülő képzési rendszernek, amelynek révén a bankkártyád segítségével akár 12 egyszerű havi részlettel olyan ismeretekhez juthatsz, amelyek hónapról hónapra pénzt  hozhat neked. 

 

Biztonságos és sikeres befektetésekhez segítséget itt találsz:
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

Szólj hozzá!