Így vezesd a családi kasszát!

családi kassza

Unod már, hogy mindig le van merítve a családi kassza? Nézd meg ezt a néhány tippet ami segíthet neked pénzügyeitek rendszerezésében. Ha a megspórolt pénzedet befektetnéd, de nem tudod hogyan láss hozzá, akkor tekintsd meg a Befektetés Habbal oktatócsomagot.

2016. május 24.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

Eleged van abból, hogy hó végén menetrendszerűen  lemerítitek a családi kasszát?  Unod már, hogy  huszadikától rendszeresen bűntudatosan rakosgatod egymásra a folyamatosan érkező, befizetetlen csekkeket? Megvisel a  csődközeli állapot okozta stressz? Ha nagyon ismerős számodra mindez, akkor itt az ideje, hogy segíts magadon, és vedd kezedbe vedd saját és családod pénzügyeinek kezelését!

Jól figyelj, mert a megoldás könnyebb, ha hiszed, ha nem, könnyebb, mint gondolnád!

Gondolj csak bele, hogy naponta több tucat pénzügyi döntést kell meghoznod (akkor is, ha elöregedett mosógépedet  kicseréled, de akkor is, ha úgy döntesz, aznap  étteremben ebédelsz). Márpedig  ezeket a döntéseket csak akkor tudod helyesen meghozni, ha naprakész  listát  készítesz hosszabb távú anyagi lehetőségeidről, illetve napi kiadásaidról és bevételeidről.

Mindig tudd hogy hányadán állsz!


Miért fontos a családi kassza?

Készítsd el saját családi kasszádat! Legegyszerűbb egy könnyen kezelhető excel táblázatban vezetni a pénzügyeid alakulását, de ha nincs kedved, egy egyszerű kockás füzet is megteszi.

Mit tartalmazzon a táblázatod?

1. Éves költségvetési terv 

Jó ötlet január elején indulni, úgy könnyebben boldogulsz év közben a  kezelésével, de ha már erről lekéstél akkor sincs baj, soha nem késő elkezdeni. Fontos azonban, hogy bármikor is kezded vezetni a táblázatot próbál egy meghatározott, hosszabb időszakra tervezni.

A bevételi oldalon fel kell tüntetned, hogy a család – Te és a párod, illetve ha a háztartási kiadásokba beszálló felnőtt korú gyerekek élnek veletek, akkor ők is – az év folyamán fő, illetve mellékállásból mennyi rendszeres, fix jövedelemre számíthat. 

  • Számítsd hozzá az esetleges bérleti díjakból
  • nagyobb ingó- és ingatlanvagyon eladásából származó bevételeiteket is az adott évben

A  kiadási oldalon az év folyamán rendszeresen – havonta, negyedévenként, vagy évente egy alkalommal, és nagyjából hasonló összegben – felmerülő kiadásokat  kell nyomon követned.  Ilyenek az eddigi tapasztalataid alapján hozzávetőlegesen kikalkulált 

  • havi  rezsiköltségek, (figyelembe véve a szezonális különbségeket  is)
  • a gyerekek iskolai, óvodai ebédje,
  • különórák díjai
  • a gyerekek szokásos havi zsebpénze,
  • esetleges hiteltörlesztések,
  • rendszeres közlekedési költségek (bérletek, illetve havi átlagos benzinköltség),

Próbáld kikalkulálni, hogy havonta átlagosan mennyit szánsz

  • tisztító-és mosóőszerekre
  • tisztálkodási szerekre,fodrászra, kozmetikusra, fitneszbérletre

stb…

Ne mondd, hogy ezek az utóbbiak bagatell összegek, és nem érdemes számolni velük. Ha tételesen kiszámolod ezeket a kiadásokat, meg fogsz lepődni, hogy ezek az elhanyagolhatónak látszó kis összegek, milyen  summává  nőhetik  ki magukat éves viszonylatban.

Ne feledkezz meg a  minden évben  menetrendszerűen ismétlődő, egyszeri nagyobb kiadással járó tételekről

  • nyaralás,
  • szünidei gyermektáborok,
  • beiskolázás,
  • osztálykirándulások,
  • karácsony, vagy egy-egy jelesebb családi ünnep, évforduló.

Mérd fel, és írd fel a listádra  körülbelül mire mennyit akarsz, mennyit tudsz szánni ezekre az  év során.

Az állandó bevételek és kiadások feltérképezése után kalkuláld ki, mennyi az az összeg, amelyet a napi kiadásokra, elsősorban élelmiszer vásárlásra, apróbb beszerzésekre netán fordíthatsz. (Lehet, hogy ér egy majd kis meglepetés (kevésnek találod majd) de inkább az elején viselj el egy kis csalódást,  mint sem, hogy később kelljen rájönnöd, hogy kifutottál a keretedből.)  

Miután mindent ilyen szépen papíron elterveztél, már  “napi aprómunka” van hátra.

2. A tényleges kiadások rendszeres, tételes tételes rögzítése

Itt ne engedj meg magadnak semmiféle csalást, lazaságot. Fontos, hogy naponta jegyezd fel a költéseidet, és törekedj arra, hogy semmit se felejts ki a listáról.  A reggelire vásárolt  kakaós csigáról, illetve a gyerekeknek vett  néhány gombóc fagyiról se feledkezz meg! Ne hidd, hogy a néhány száz forintos tételek nem számítanak.

Legjobb, ha a napi munkád után, esténként, nyugodt körülmények között jegyzed fel az aznapi kiadásokat.  Ha úgy érzed, képtelen vagy megjegyezni hol, mit költöttél aznap, szokj rá arra, hogy megtartod estig a pénztári blokkokat. Így biztosan nem jársz úgy, hogy a hónap végén éretlenül nézegeted az erszényedet, csodálkozva, hogy mire is ment el a fizetésed.

A kiadások rendszeres feljegyzése szerencsés esetben önfegyelemre is nevel, hisz nem kellemes szembesülni azzal, hogy mennyi pénzt szórtál el értelmetlen semmiségekre.  Egy idő után remélhetőleg rájössz, hogy mennyivel értelmesebben, hasznosabban is felhasználhattad volna ezt a pénzt.

Itt  jön a dolog legizgalmasabb része! 

Miután megállapítottad, hogy a kötelező kifizetéseken túl egy-egy hónapban mennyi pénzed fog maradni tisztán, alaposan gondold végig,  mennyi az az összeg, amit rendszeres jövedelmedből havonta – a hónap elején –  “fájdalommentesen” kivehetsz  megtakarítás gyanánt. Eszedbe ne jusson  úgy gondolkodni, hogy “majd félreteszem, ami marad”, mert akkor bármibe lefogadhatod, semmi sem fog maradni. Légy mindig nagyon következetes!

 Ez nem kis munka, de érdemes rászánnod az időt a hosszú távon rendszeresen jelentkező költségek pontos meghatározására, mert a kalkuláció csak így tud hasznos segítségedre lenni a családi kassza működtetésében.  Jó hír azonban, hogy a táblázatnak ezzel a részével  évente csak egyszer, a táblázat elkészítésekor kell foglalkoznod.

Először magadnak fizess!

Miután megállapítottad, hogy a kötelező kifizetéseken túl egy-egy hónapban mennyi pénzed fog maradni tisztán, alaposan gondold végig,  mennyi az az összeg, amit rendszeres jövedelmedből havonta – a hónap elején –  “fájdalommentesen” kivehetsz  megtakarítás gyanánt. Eszedbe ne jusson  úgy gondolkodni, hogy “majd félreteszem, ami marad”, mert akkor bármibe lefogadhatod, semmi sem fog maradni. Légy mindig nagyon következetes!

Ne veszítsd el a kedvedet, ha úgy számolod, hogy kevés pénz marad megtakarításra. Nem az összeg nagysága számít, hanem az, hogy betartottad saját szabályaidat, kitűztél egy célt, félretetted az előre eltervezett pénzösszeget.

Tűzzetek ki közösen célokat!

Nem baj, ha a kiadásokat-bevételeket rögzítő listát folyamatosan egyetlen családtag vezeti, de fontos, hogy  a várható költségekről, tervekről jó, ha közösen dönt a család. Hidd el, a gyerekek akkor érzik valóban magukénak  a családi pénzügyeket, ha látják, hogy beleszólhatnak a közös kassza kezelésébe

Érdemes az év elején megbeszélni, egyeztetni a családtagokkal, ha nagyobb kiadásokkal járó beruházáson – pl. bútorcsere, lakásfestés,  vagy egy-egy nagyobb háztartási gép cseréje – gondolkodtok. Mindig hallgasd meg a gyerekek véleményét, tudakold meg vágyaikat, céljaikat. Ha nem férnek bele a költségvetésbe, magyarázd meg nekik, hogy miért.

Értetlenséget, rossz szájízt kelt a gyerekben, ha csupán azt mondod, “az idén nem utazunk a tengerpartra!” Ám ha hozzáteszed, hogy a tízéves családi autótok nagyjavításra vár, ami nagyon sokba kerül majd,  ráadásul a  rozsdásodó hűtőt is ki kellene cserélni, talán jobban megérti, hogy szerényebb nyaralást kell tervezni.

A megtakarítások kezelésekor mindenképpen tervezzétek meg előre,  hogy a félretehető pénz mekkora hányadát szánjátok jól mozgatható vésztartaléknak, és mekkora az a summa,. amelyet  hosszabb  távra tervezve, jobb hozam reményében fektettek be. Törekedj arra, hogy a havi megtakarításból – akármennyire kevés is az – mindig legyen hosszabb távú befektetésre szánt összeg  is.

Ha bizonytalan vagy, még soha nem vettél egyetlen kötvényt sem, azt sem tudod pontosan hogy hogyan fogj hozzá? Kizárt dolog, hogy a Befektetés Habbal  oktatócsomagban ne találnál hasznos információkat, tanácsokat , olyanokat, amelyek az abszolút  kezdők számára is segítséget nyújtanak.   

Törekedj mindig néhány alapszabály betartására

  1. a megtakarításodból – akármennyire kevés is az – mindig  legyen  hosszabb távú befektetésre szánt összeg is.
  2. költs kevesebbet, mint amennyit keresel
  3. akarj vagyont teremteni, vagyonos lenni 
  4. soha ne éld fel teljesen a vagyonodat, illetve a meglévő megtakarításaidat

 Ne gondold, hogy olyan bonyolult ez az egész! Mindössze tíz egyszerű lépést kell végiggondolnod, és utána a leírtak alapján egyszerűbb lesz, mint gondolnád.

  1. Készíts egy excel táblázatot ! (ha bizonytalan vagy, hogyan, adunk Neked egy mintát  is)
  2. Tájékozódj, hogy a melyikőtöknek viszonylag pontosan mennyi lesz az éves jövedelme!
  3. Gondolkozz, lesz-e valamilyen más jövedelmetek is!
  4. Írd össze milyen rendszeres, tervezhető kiadásaitok várhatóak az év folyamán
  5. Jó előre tervezzétek meg a családi nyaralást, hogy tudjátok mekkora összeget emészt fel, és ha tudjátok előlegezzétek is le, jobban jöttök ki, mintha a last  minute ajánlatokra várnátok.
  6.  Beszéljétek meg a családdal, hogy van-e olyan, eddig nem tervezett,  nagyobb kiadással járó családi beruházás (autócsere, bútorcsere, stb…) amelyre félre kell tennetek!
  7. Döntsétek el előre, a várható jövedelemből mennyt tudtok majd félretenni!
  8. Válasszatok ki, ebből mekkora összeget  hagytok majd a bankban “vésztartaléknak”
  9.   Határozzátok el, hogy a teljesen szabadon felhasználható pénzt milyen hosszabb távú befektetésre fordítjátok
  10. Töröld meg a homlokod, dőlj hátra, és “holnaptól” kezd feljegyezni a megfelelő rubrikába a tételes napi kiadásaidat. 

        Jó munkát!

 

Biztonságos és sikeres befektetésekhez segítséget
itt találsz:
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

Szólj hozzá!